Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 650,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Novinky
12.02.2023
Dárkový Poukaz
Rozhodli jsme se na Vaše přání, a dotazy Vám nabídnout Dárkové poukazy, které si můžete zakoupit, nebo věnovat svým blízkým, aby si sami zvolili nebo ... číst celé
09.02.2023
Slevové kupóny - další možná sleva
Zdravíme Vás naši milí zákazníci, nově jsme pro Vás připravili slevové kupóny, takže nejen že dostanete k objednávce od 100,- korun malý dárek, ale je... číst celé
03.02.2023
Valentýn svátek zamilovaných
Naši milí zákaznici, nezapomentě na 14. února je svátek zamilovaných, připravili jsme pro Vás spoustu zboží pro Vaše milované, které chcete obdarovat ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Zajímavé články - báje, legendy
  4. Triquetra - význam, co to je

Triquetra - význam, co to je

Triquetra najdete  zde 

Triquetra neboli také trikvetra (z latinského tri – tři, a quetrus – opatřený rohem, původně prostě ve významu trojúhelník) je mytologický symbol mnoha významů.

Původně toto označení znamenalo téměř jakýkoliv třírohý symbol, dnes se označení většinou používá pro složitější geometrické útvary. Trikvetra obecně většinou znamená neoddělitelné spojení tří prvků, může mít ale jiný význam.

Ve starých kulturách

V keltském umění, kde je často spojován s dalšími symboly (kde měla význam nejrůznějších trojic z keltského chápání světa, např. narození – život – smrt, tělo – mysl – duše, země – moře – nebe apod.). Dva symboly jsou doloženy na germánských runových kamenech a mincích, kde symbolizoval především tzv. valknut, symbol nejasného významu spojovaný s bohem Odinem přezdívaný jako „uzel padlých“.

Křesťanství

Triquetra s kruhem užívaná v křesťanské symbolice

Symbol byl rozšířen i v křesťanském umění, kde symbolizoval Svatou Trojici, byl také interpretován jako „ztrojení“ dávného křesťanského symbolu, stylizované ryby.

Moderní hnutí etnických rekonstrukcionistů

Symbol je často užíván v rekonstrukcionistických náboženstvích jako snaha o návaznost na původní symboliku, často také slouží v kultuře jako magický symbol, většinou bez bližší specifikace a vztahu k původnímu významu (seriál Čarodějky).

Pop-kultura

Symbol se například objevil jako symbol času v seriálu Dark a jeho tři rohy měly symbolizovat minulost, přítomnost a budoucnost.

Tato posvátná geometrie je spojována především s Kelty, Vikingy ale i s Křesťany.

Propletení tří trojúhelníku značí rovnocennost a provázanost všeho, co je, přičemž žádná část není částí samou osobě, ale neoddělitelnou součástí obou zbývajících. Všechny části triquetry spolu spolupracují, jedna druhé je rovna a tvoří dokonalou, neustále se proměňující Jednotu - Existenci - Bytí.

Jedná se energeticky o velmi dynamický symbol. Energie proudí neustále všemi částmi, přelévá se z jedné části do druhé, v nikdy nekončícím cyklu.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli