- Štítky blogu
- Úvod
- Blog
- Zajímavé články - báje, legendy
- Drak - Dračí povidaní
Drak - Dračí povidaní
Draka najdete zde
V mytologii většinou symbolizuje nevypočitatelnou, vlivnou moc, sílu a obrodu, ale také naše primitivní strachy. Druidové provozovali tzv. magii Wyrd - dračí magii. Byla považována za jednu z nejmocnějších a ovládali ji pouze Keltové.
Význam: Ctižádostivost, cílevědomost, vytrvalost, duchovní síla, koncentrace, úspěch, temperament, schopnost vyřešit problémy s kladným výsledkem i za neklidných časů.
Dračí energie ochraňuje a dává sílu pro změnu, ovládá moudrost a rozhodnost, přináší štěstí. Poklady ukryté v jeskyních ( v podvědomí), které drak pečlivě opatruje, jsou v hlubším pochopení poklady duchovní. Drak představuje živel ohně, je atributem Archanděla Michaela. Ale je pánem nebe stejně jako země, vyzná se v podsvětí, ovládá také živlové energie vody a vzduchu.
Význam: Mystický tvor, drak ochránce, mstitel, nositel síly a tajemna. Drak míval a stále ještě je významným prvkem v heraldice. Drak patří rovněž do oblíbených šperků.
Posvatná, ohnivá dračí energie draka
Až v sobě objevíte draka, nenechte ho uletět - dračí energie vstupuje do našeho světa od nepaměti, ve své podstatě je dračí síla energii úspěchu, prosperity a bohatství, ale součastně také citlivosti a vyrovnanosti.
Výprava do dračí sluje představuje nelehkou cestu do vlastního podvědomí, překonání strachu a získání zdravého sebevědomí.
Drak je již od pradávna nedílnou součástí čínské mytologie, kde symbolizuje sílu a moc. Traduje se, že symbol pomáhá všem, kteří chtějí uspět ve své kariéře, a dosáhnout blahobytu. Symbol draka má předávat svojí energii, vitalitu a dravost. Mimo jiné je pro Číňany drak i symbolem aktivity a plodnosti.
V Číně má uctívání draků dlouhou tradici v celé společnosti. Draci byli spojováni s vodními a vzdušnými živly, s dobrem a s vrcholným představitelem řádu. Čínské vládnoucí dynastie se považovaly za potomky nebeského draka a spojovaly s draky svůj vznik. Drak figuroval jako ochránce rolníků, jelikož se věřilo, že má magickou sílu přivolávat srážky. Z tohoto důvodu bylo po celé Číně vybudováno nespočet chrámů se sochami draků, u kterých se následně konaly lidové obřady s oběťmi. Pro asijskou mytologii drak symbolizuje jaro a znamení zrodu. Spojován je se symbolem jang a jeho dech má mít léčitelské a oživovací schopnosti.
Drak je jedním ze znamení čínského zvěrokruhu, kde se věří, že lidé narození v tomto znamení mají vladařské předpoklady.
Popisy asijského draka hovoří o tvoru, který má obrovské tělo, ocas ještěrky a čtyři velké nohy s drápy. Drak asijský mívá vyobrazená jen malá zakrnělá křídla, či vůbec žádná, ale i tak má disponovat schopností létat, čehož má docilovat používáním záhadné energie. Vyjma schopnosti chrlit oheň, kterou využívá jen zřídka, umí ovládat déšť a měnit svoji velikost od velikosti ještěrky až po rozměry hory. Zajímavostí je také schopnost učinit se neviditelným, čehož draci údajně využívají pro kontrolu svých teritorií. Jedna z čínských hierarchií dělí draky do čtyř skupin:
- Nebeští draci ( tchien-lung) – střeží zemi bohů a slouží jim.
- Draci duchové ( šen-lung) – mají schopnost vyvolat déšť a vítr.
- Pozemští draci ( ti-lung) – žijí v mořích a řekách.
- Draci strážci pokladů (, fu-cchang-lung) – hlídají poklady.
Vizuálně se skládá z devíti částí jiných bytostí. Má hlavu qilina (mýtická bytost podobná jelenu s ohněm po celém těle), oči démona, kravské uši, jelení rohy, hadí krk, břicho z lastury, drápy orla, tlapy na nohou jsou tygří a tělo pokrývá 117 kapřích šupin.
Normální drak má pouze čtyři drápy, císařský pět. (Pětiprstý drak byl výsostným symbolem vládnoucí dynastie a použití tohoto motivu někým mimo pověření se trestalo smrtí!). Je schopný létat (ačkoliv nemá křídla) a libovolně měnit svůj tvar a velikost. Dokáže zmizet v záblesku světla či sloupci dýmu. Na jaře se vznáší v oblacích a na podzim plave v řekách a mořích. Je ztělesněním Yang. Na většině zobrazeních si draci pohrávají s planoucí perlou. Údajně je to právě tato perla která jim dodává jejich nadpřirozené schopnosti.
Podle legend měl první drak devět synů a každý z nich měl vlastní osobnost. Přestože není nikde psáno, jak se jmenovali, tak většina lidí věří že jejich jména byla:
- Haoxian - lehkomyslný a dobrodružný drak jehož vyobrazení zdobí okapy paláců.
- Yazi je statečný a bojovný. Často zdobí jílce mečů a rukojeti nožů.
- Chiwen je drak upřeně zírající do dálky – většinou vyřezaný na vrcholcích (střech atd.)
- Baxia je výborný plavec a jeho obrázky zdobí mosty, přístavní mola a brány.
- Pulao rád řve a rachotí, proto bývají jeho figurky vyryty na zvonech.
- Bixi je výborný společník na cesty. Nejvíce se jeho obrázky dají nalézt na brašnách a cestovních zavazadlech.
- Qiuniu miluje hudbu a jeho postava je běžná dekorace strunných hudebních nástrojů
- Suanmi si libuje v ohni a dýmu. Jeho podobizna je často k vidění na nohách nádob ve kterých hoří kadidlo.
- Jiaotu je tajnůstkářský a milující soukromí. Obrázek tohoto draka se vyřezává na dveře.
Draků je v čínské mytologie nepřeberné množství druhů. Nejznámější, na které jsem narazil, jsou:
- Tien-lung neboli Nebeský drak. Je jedním z mnoha, kteří tahají vozy bohů a hlídají jejich paláce. Nebeský drak bývá často vyobrazen společně s Fénixem (Fenghuang) jako symbol dlouhého života, štěstí a prosperity.
- Futs-Lung – jeden z draků žijících v podsvětí a hlídajících pohřbené poklady. Jak přírodní tak vyrobené lidmi. Podle pověstí mají na svědomí vznik sopek tím, že vyrazí z podsvětí na nebesa informovat bohy a protrhnou tak zemskou kůru.
- Ti-Lung – drak země mající na starost potoky a řeky. Tvoří ženský protějšek Shen-Lung (drak kontrolující vítr a déšť) a létá jen na jeho příkaz.
- Ying-Lung – drak sloužící Žlutému imperátorovi Huang Di, slavné postavě z čínské mytologie. Drak jako jediný měl právo zabít imperátorem poraženého Chi You – šestirukého netvora se čtyřma očima a kovovou volskou hlavou a paznehty. Zajímavé je, že se k této pověsti vztahuje první použití kovových zbraní (netvorem) v boji. Netvor měl pravděpodobně znázorňovat korejské utlačovatele.
Čínský drak je jedním ze znamení čínského zvěrokruhu (společně s krysou, volem, tygrem, králíkem, hadem, koněm, ovcí (kozou), opicí, kohoutem, psem a prasetem). Po staletí bývali draci symbolem mnoha dynastií vládců, kteří se považovali za jejich přímé potomky. Během vlády poslední dynastie Qing se stal národním znakem.
Najde te nás ZDE