Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 650,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
  • Štítky blogu
Novinky
29.04.2023
Sezona se blíží - Velká nabídka plavek
Jelikož se nám pomalu blíží sezona, dovolených, léta, už teď pro Vás připravujeme velkou nabídku dámských, dětských,, pánských plavek, plavky jsou kla... číst celé
12.02.2023
Dárkový Poukaz
Rozhodli jsme se na Vaše přání, a dotazy Vám nabídnout Dárkové poukazy, které si můžete zakoupit, nebo věnovat svým blízkým, aby si sami zvolili nebo ... číst celé
09.02.2023
Slevové kupóny - další možná sleva
Zdravíme Vás naši milí zákazníci, nově jsme pro Vás připravili slevové kupóny, takže nejen že dostanete k objednávce od 100,- korun malý dárek, ale je... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Drak - Dračí povidaní

Draka najdete zde 

V mytologii většinou symbolizuje nevypočitatelnou, vlivnou moc, sílu a obrodu, ale také naše primitivní strachy. Druidové provozovali tzv. magii Wyrd - dračí magii. Byla považována za jednu z nejmocnějších a ovládali ji pouze Keltové.

Význam: Ctižádostivost, cílevědomost, vytrvalost, duchovní síla, koncentrace, úspěch, temperament, schopnost vyřešit problémy s kladným výsledkem i za neklidných časů.

Dračí energie ochraňuje a dává sílu pro změnu, ovládá moudrost a rozhodnost, přináší štěstí. Poklady ukryté v jeskyních ( v podvědomí), které drak pečlivě opatruje, jsou v hlubším pochopení poklady duchovní. Drak představuje živel ohně, je atributem Archanděla Michaela. Ale je pánem nebe stejně jako země, vyzná se v podsvětí, ovládá také živlové energie vody a vzduchu.

Význam: Mystický tvor, drak ochránce, mstitel, nositel síly a tajemna. Drak míval a stále ještě je významným prvkem v heraldice. Drak patří rovněž do oblíbených šperků.

Posvatná, ohnivá dračí energie draka

Až v sobě objevíte draka, nenechte ho uletět - dračí energie vstupuje do našeho světa od nepaměti, ve své podstatě je dračí síla energii úspěchu, prosperity a bohatství, ale součastně také citlivosti a vyrovnanosti.

Výprava do dračí sluje představuje nelehkou cestu do vlastního podvědomí, překonání strachu a získání zdravého sebevědomí.

Drak je již od pradávna nedílnou součástí čínské mytologie, kde symbolizuje sílu a moc. Traduje se, že symbol pomáhá všem, kteří chtějí uspět ve své kariéře, a dosáhnout blahobytu. Symbol draka má předávat svojí energii, vitalitu a dravost. Mimo jiné je pro Číňany drak i symbolem aktivity a plodnosti.

 V  Číně  má uctívání draků dlouhou tradici v celé společnosti. Draci byli spojováni s vodními a vzdušnými živly, s dobrem a s vrcholným představitelem řádu. Čínské vládnoucí dynastie se považovaly za potomky nebeského draka a spojovaly s draky svůj vznik. Drak figuroval jako ochránce rolníků, jelikož se věřilo, že má magickou sílu přivolávat srážky. Z tohoto důvodu bylo po celé Číně vybudováno nespočet chrámů se sochami draků, u kterých se následně konaly lidové obřady s oběťmi. Pro asijskou mytologii drak symbolizuje  jaro a znamení zrodu. Spojován je se symbolem jang a jeho dech má mít léčitelské a oživovací schopnosti.

Drak je jedním ze znamení čínského zvěrokruhu, kde se věří, že lidé narození v tomto znamení mají vladařské předpoklady.

Popisy asijského draka hovoří o tvoru, který má obrovské tělo, ocas ještěrky a čtyři velké nohy s drápy. Drak asijský mívá vyobrazená jen malá zakrnělá křídla, či vůbec žádná, ale i tak má disponovat schopností létat, čehož má docilovat používáním záhadné energie. Vyjma schopnosti chrlit oheň, kterou využívá jen zřídka, umí ovládat  déšť a měnit svoji velikost od velikosti ještěrky až po rozměry hory. Zajímavostí je také schopnost učinit se neviditelným, čehož draci údajně využívají pro kontrolu svých teritorií. Jedna z čínských hierarchií dělí draky do čtyř skupin:

  1. Nebeští draci ( tchien-lung) – střeží zemi bohů a slouží jim.
  2. Draci duchové ( šen-lung) – mají schopnost vyvolat déšť a vítr.
  3. Pozemští draci ( ti-lung) – žijí v mořích a řekách.
  4. Draci strážci pokladů (, fu-cchang-lung) – hlídají poklady.
 
Draci jsou zde hodní a přátelští, dovedou se proměnit v lidi i jiná zvířata (symbol císařské moci). Jako potah bohů se nejvýrazněji projevili u Š-che – bohyně, která vyjíždí každé ráno na voze taženém šesti draky a u západní hory sjede do propasti. Také vládce jara  Tchaj-che (východ) s bohem stromu Ču mangem (ptačí tělo) létá na dvou dracích
 
Draci jsou nedílnou částí čínské mytologie a života snad už od počátků civilizace. Čínský drak (také zvaný Lung) symbolizuje sílu, moc, dokonalost, statečnost, hrdinství, moudrost, vytrvalost, ušlechtilost a je symbolem božství. Přináší blahobyt a štěstí. Je považován za pána moří a vod obecně. Zjevuje se ve formě tornád, vírů a gejzírů.
 

Vizuálně se skládá z devíti částí jiných bytostí. Má hlavu qilina (mýtická bytost podobná jelenu s ohněm po celém těle), oči démona, kravské uši, jelení rohy, hadí krk, břicho z lastury, drápy orla, tlapy na nohou jsou tygří a tělo pokrývá 117 kapřích šupin.

Normální drak má pouze čtyři drápy, císařský pět. (Pětiprstý drak byl výsostným symbolem vládnoucí dynastie a použití tohoto motivu někým mimo pověření se trestalo smrtí!). Je schopný létat (ačkoliv nemá křídla) a libovolně měnit svůj tvar a velikost. Dokáže zmizet v záblesku světla či sloupci dýmu. Na jaře se vznáší v oblacích a na podzim plave v řekách a mořích. Je ztělesněním Yang. Na většině zobrazeních si draci pohrávají s planoucí perlou. Údajně je to právě tato perla která jim dodává jejich nadpřirozené schopnosti.

 
Pvní drak se zjevil mýtickému imperátorovi Fu-Hsi (v jiných pověstech byl Fu-Hsi tím, který se narodil z prvotního vejce a stvořil svět) a zaplnil na nebi díru způsobenou monstrem Kung Kungem. Na jeho pohybu, spaní a dechu závisí den a noc a střídání ročních období.

Podle legend měl první drak devět synů a každý z nich měl vlastní osobnost. Přestože není nikde psáno, jak se jmenovali, tak většina lidí věří že jejich jména byla:

  • Haoxian - lehkomyslný a dobrodružný drak jehož vyobrazení zdobí okapy paláců.
  • Yazi je statečný a bojovný. Často zdobí jílce mečů a rukojeti nožů.
  • Chiwen je drak upřeně zírající do dálky – většinou vyřezaný na vrcholcích (střech atd.)
  • Baxia je výborný plavec a jeho obrázky zdobí mosty, přístavní mola a brány.
  • Pulao rád řve a rachotí, proto bývají jeho figurky vyryty na zvonech.
  • Bixi je výborný společník na cesty. Nejvíce se jeho obrázky dají nalézt na brašnách a cestovních zavazadlech.
  • Qiuniu miluje hudbu a jeho postava je běžná dekorace strunných hudebních nástrojů
  • Suanmi si libuje v ohni a dýmu. Jeho podobizna je často k vidění na nohách nádob ve kterých hoří kadidlo.
  • Jiaotu je tajnůstkářský a milující soukromí. Obrázek tohoto draka se vyřezává na dveře.

Draků je v čínské mytologie nepřeberné množství druhů. Nejznámější, na které jsem narazil, jsou:

    • Tien-lung neboli Nebeský drak. Je jedním z mnoha, kteří tahají vozy bohů a hlídají jejich paláce. Nebeský drak bývá často vyobrazen společně s Fénixem (Fenghuang) jako symbol dlouhého života, štěstí a prosperity.
    • Futs-Lung – jeden z draků žijících v podsvětí a hlídajících pohřbené poklady. Jak přírodní tak vyrobené lidmi. Podle pověstí mají na svědomí vznik sopek tím, že vyrazí z podsvětí na nebesa informovat bohy a protrhnou tak zemskou kůru.
    • Ti-Lung – drak země mající na starost potoky a řeky. Tvoří ženský protějšek Shen-Lung (drak kontrolující vítr a déšť) a létá jen na jeho příkaz.
    • Ying-Lung – drak sloužící Žlutému imperátorovi Huang Di, slavné postavě z čínské mytologie. Drak jako jediný měl právo zabít imperátorem poraženého Chi You – šestirukého netvora se čtyřma očima a kovovou volskou hlavou a paznehty. Zajímavé je, že se k této pověsti vztahuje první použití kovových zbraní (netvorem) v boji. Netvor měl pravděpodobně znázorňovat korejské utlačovatele.

Čínský drak je jedním ze znamení čínského zvěrokruhu (společně s krysou, volem, tygrem, králíkem, hadem, koněm, ovcí (kozou), opicí, kohoutem, psem a prasetem). Po staletí bývali draci symbolem mnoha dynastií vládců, kteří se považovali za jejich přímé potomky. Během vlády poslední dynastie Qing se stal národním znakem.

Najde te nás ZDE

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli