Jantar
Jedná se o zkamenělou organickou pryskyřici jehličnatých stromů, je žlutý až hnědý, průsvitný. Obecně zbavuje tělo negativní energie a je tedy vhodný na všechna onemocnění. Značně posiluje psychiku lidí se sebevražednými sklony a depresemi.
Utišuje bolesti při prořezávání a růstu zubů, je vhodný také pro malé dědi, zastavuje krvácení z nosu.
Léčí dýchací cesty, astma, bronchitidy, poruchy žaludku a střev, kameny v močovém traktu, brání před nemocemi ledvin a jater, vyrovnává činnost hormonálních žláz, snižuje horečku, infekci, léčí žlučník, bolesti uší, oční problémy, revma, žaludek, odstraňuje závratě a slabosti pomáhá při léčbě ohluchnutí, zabraňuje padání vlasů.
Dává teplo a naději. Jeho sluneční síla vede po cestě života k větší radosti a jasnějšímu světlu. Zprostředkovává vhled a ukazuje jak se v životě realizovat.
Propůjčuje také šťastnou ruku při podnikání. V tělesné rovině očišťuje organismus, vyrovnává trávicí a hormonální systém, čistí a posiluje játra.
Kopál – všestranná míza stará tisíce let
Kopál je podivuhodná hmota, která se svou podstatou nejvíce blíží jantaru. Vytéká ze stromů, tvrdne, mění strukturu. Šperkaři ho zasazují do prstenů, šperků. V Latinské Americe poslouží k odvanutí nechtěných stínů na duši i na těle. Stejně jako jantar je i kopál fosilizovaná pryskyřice, v tomto případě stromu Protium copal.
Rozdíl je především v jejich stáří. Zatímco u zcela fosilizovaného jantaru dosahuje stáří nezřídka i desítek milionů let, u kopálu jde zpravidla o tisíce, někdy statisíce let. Díky tomu mají oba materiály odlišné vlastnosti.
Zatímco jantar je po molekulární stránce již zcela mineralizovaný, a je tedy tvrdý, kopál si zachovává jistou měkkost a nedosahuje křehkosti jantaru. Kopál je rozpustný, stejně jako jiné pryskyřice, v nepolárních rozpouštědlech, jako je líh či aceton, což nabízí široké spektrum využití.
Čerstvá pryskyřice uzavřená a zakonzervovaná v horninovém prostředí postupem času mění svou strukturu, dochází k polymeraci a přeměně těkavých a reaktivních složek na stabilní sloučeniny. Pryskyřice se vytvrzuje, podobně jako u syntetických pryskyřic, ovšem v případě přírodní pryskyřice jde o proces podstatně pomalejší. Naleziště kopálu se nacházejí v místě výskytu kopálových stromů hlavně ve Střední Americe a východní Africe.
Samotné fosilizované kopály se potom nalézají v hloubce několika metrů pod těmito stromy. První použití kopálu je pravděpodobně spojeno s mayskou kulturou, která jej využívala při obřadech coby kadidlo a posvátný předmět pro očištění prostorů a předmětů. Ačkoli se k těmto rituálům používal kopál čerstvý, tedy pryskyřice přímo vytékající zpod kůry stromu, máme i doklady o použití jeho fosilizovaných forem pro účely estetické i náboženské.
Vlastnosti kopálu jej však předurčili pro mnohem širší využití. Díky svým citrínovým odstínům je v mineralogické podobě užíván ve šperkařství. Jeho polymerní vlastnosti se využijí při přípravě laků – s touto myšlenkou přišli evropští kolonisté, kteří začali rozpuštěnou kopálovou pryskyřicí natírat kočáry, obrazy, nábytek a hudební nástroje. Správný houslařský lak výborně ulpívá na základu, má oslnivě živý lesk, odolává vlivům ovzduší a vyniká svou pružností. Kopálové laky se při výrobě smyčcových nástrojů používají dodnes. Laky mohou mít i jiné přísady, například pryskyřici sandarak (strom sandarakovník článkovaný) nebo mastix (strom řečík lentišek), přírodní živici šelak, terpentýn, šafrán nebo propolis.
Kromě houslařských a nábytkářských laků je kopál využíván i pro restaurování obrazů. Setkáváme se s ním i v mystičtější rovině. Ať už ve své mineralogické formě nebo jako čerstvá pryskyřice našel místo v rituálních tradicích. Původní obyvatelé Latinské Ameriky si ho považovali a dodnes ho užívají pro energetické čištění prostoru. Věří, že prostupující kouř odvane stíny, tedy problematické části, na duši i na těle. Podobnou souvislost nalézáme na našem kontinentě u místního jantaru z Pobaltí, který měl jako amulet léčit nejen břišní problémy.
Symbolika čištění prostoru vykuřováním je nám vlastní i v křesťanské kultuře, prastarou semitskou tradici převzali křesťané na Blízkém východě. Kadidlo je jedním ze tří darů zmíněných v Bibli, které přinesli mudrci narozenému Ježíškovi. Tato skutečnost poukazuje na jeho tehdy pravděpodobně vysokou hodnotu. Rostlinné pryskyřice užívané pro vykuřování mají společný příjemný uklidňující účinek, kopálová má nasládlou teplou vůni připomínající hlínu.
Z hlediska esoterických schopností jsou nicméně rozdíly zanedbatelné - jak baltský jantar, tak kopál disponují velkou léčivou silou, očišťují čakry, efektivně absorbují negativní energii, přinášejí klid a moudrost.
- TOP produkt
- TOP produkt
- TOP produkt
V jantaru proudí silná energie stromu. Můžete to nejlépe pocítit, když jantar podržíte v zavřených dlaních. Tato energie přímo působí na čakru solar plexu. Můžete cítit příjemný pocit v břiše, rozlévající se do celého těla, pocity optimismu, stability, vitality, síly a jakéhosi uvědomění si hmoty. Pravý přírodní jantar je živý (a je celkem lhostejné jakého je stáří) a velmi dobře s člověkem komunikuje. Jantar má silné spojení se zemí a je vodičem vyšších energií - doslova člověka nabíjí silou a vírou ve správnost toho, co je.
Jantar a jeho léčení
Vibrace jantaru mají schopnost zachytit disharmonické a negativní energie, a přeměnit je na aktivní pozitivní energii, která v těle člověka rozběhne samo léčící proces. Jantar potlačuje stres, pomáhá s léčením štítné žlázy, různých krčních problémů, upravuje činnost orgánů žaludku, sleziny, ledviny, jater, močového měchýře i žlučníku. Velmi se také osvědčil při problémech s klouby. Jako elixír se používá při léčbě zranění, neboť se jedná o vynikající přírodní antibiotikum. V léčitelství ho lze používat na jakékoli neduhy - stačí přiložit na postižená místa - tedy místa, kde cítíme bolest, tlak, napětí a blokády.
Typ oblých kousků jantaru, ohlazených téměř do podoby přírodních korálků, se nazývá "barokní", protože tyto tvary jantaru a perel byly velmi oblíbené ve špercích právě v období baroka.
Jantar je velmi silný uzdravující a ochranný kámen. Pohlcuje negativitu a nastoluje rovnováhu. V dřívějších dobách se často užíval k různým rituálům. Pomáhá s trpělivostí a rozhodováním. Zvyšuje důvěru. Osamělým lidem přitahuje přátele a partnera. Zvyšuje přirozenou krásu nositele. Chrání děti. Uzemňuje, čistí čakry. Pomáhá při naplňování našich tužeb. Podporuje klid. Stimuluje paměť.
Jantarové šperky v evropské tradici přináší úlevu od bolesti hlavy, zubů, šíje a krku. Udává se, že jantar pomáhá snížit horečku. Po staletí se jantarové šperky též využívají jako velmi účinný ochranný talisman. Jantar obsahuje aromatické látky, které se uvolňují teplem, doporučuje se tedy jeho nošení na holé kůži nebo vystavení korálků na sluníčko. Dodává pak organismu energii.
Jantar je tvrdá, lehká a křehká surovina, která se nachází v nepravidelných vrstvách třetihorních písků a jílovitých břidlic. Jantar se nalézá v podobě valounků, hlíz a zrn v náplavech a v usazených horninách.