Granát
Dodává životní energii, podněcuje k činnosti, obecné i sexuální aktivitě, podporuje nadšení, vytrvalost, představivost, vůli a sebedůvěru, zmírňuje deprese.
Napomáhá k regeneraci organismu a buněk, podporuje tvorbu červených krvinek. Povzbuzuje vitalitu, reguluje krevní tlak a oběh, posiluje srdce, zastavuje krvácení.
Upravuje příčiny hormonálních a sexuálních poruch, působí jako sexuální stimulant a pomáhá léčit impotenci způsobenou psychickými problémy.
Léčí revma, nervovou soustavu, kloubní a svalové problémy, záněty, posiluje funkci jater a ledvin.
Rozdělení granátů
Tradičně se uvádí (podle chemického složení) šest následujících hlavních druhů granátů:
- Almandin (železnato-hlinitý) hnědočervený až černý
- Pyrop (hořečnato-hlinitý) krvavě rudý až černý
- Spessartin (manganato-hlinitý) tmavočervený až hnědočervený
- Andradit (vápenato-železitý) různé odstíny červené, žluté, zelené, hnědé a černé
- Grossular (vápenato-hlinitý) světle zelený až jantarově žlutý nebo sytě hnědý
- Uvarovit (vápenato-chromitý) smaragdově zelený
Hesonit
Hesonit patří do skupiny grossular tedy vápenato-hlinitých granátů. Zatímco většina granátů je v této skupině zelená, hesonit je oranžový. Jeho barva kolísá od medově žluté přes oranžovou až po hnědou (hnědo-černou). Nejznámější naleziště hesonitů je na Srí Lance, avšak těží se i na dalších místech např. v Brazílii, Indii, Madagaskaru, Tanzanii.
Uvarovit
Pěkné, sytě zelené, zbarvení uvarovitu způsobuje obsah chrómu. Vyskytuje se na nalezištích chromitu na Urale, v Turecku i jinde. Je to jeden ze vzácnějších granátů. Pěkně zbarvených a čistých granátů se používá jako ozdobných kamenů.
Rhodolit
Zajímavým drahým kamenem ze skupiny granátů je rhodolit. Jedná se o odrůdu pyropu s obsahem asi 70% pyropové a 30% almandinové složky. Jméno rhodolit má základ v řeckých slovech "rhodon" - růže a "lithos" - kámen, ovšem více svojí barvou připomíná květy rhododendronu než růže. Poprvé byl nalezen v 17. století v Severní Karolíně v USA, ovšem dnes pochází převážná většina brusného materiálu z východní Afriky, kde se nachází veliké ložisko vzorků ze široké skupiny granátů.
Almandin
je nejhojnější granát v přírodě. Má obvykle fialově červenou barvu. Při tavení se rozkládá stejně jako všechny ostatní granáty. Ztuhlé granátové sklo již není hmotou granátovou. Almandin se vyskytuje zvláště ve svorech, granulitech, amfibolitech, chloritových a mastkových břidlicích, v rulách, v některých žulách, pegmatitech apod.
Spessartin
Spessartin má žlutou až červenohnědou barvu. Vyskytuje se zvláště v pegmatitech, mnohdy i v žulách. U nás se vyskytl v pegmatitech v Budislavi u Litomyšle a u Puklic na Jihlavsku.
Andradit
Andradit je velmi rozšířený granát a některé jeho význačněji zbarvené odrůdy dostaly dokonce i samostatná jména (topazolit - barvy zelenavě žluté z Alp, démantoid - pěkně zelený, dosti průhledný, a proto používaný jako ozdobný kámen, alochroit - celistvý andradit hnědavého zbarvení).
Grosular
Grosular může být zelený, bezbarvý, hnědý, i jinak zbarvený. Červenohnědý hesonit je grosular z kontaktů žuly a vápence u Žulové (Frýdberk) ve Slezsku.
Pyrop
Název pyrop je odvozen z řeckého slova pyropos - ohnivý, což vystihuje jeho zvláštní temnou ohnivě červenou barvu, která vynikne zvláště při pozorném vybroušení kamene. České granáty se brousí v Turnově do tvaru briliantů nebo rout. Někdy se zrno přizpůsobuje jakoby krystalovému tvaru a vlastně jen dohlazuje, zejména jde-li o granáty do korálkového náhrdelníku