Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 650,00 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
19.06.2020
SLEVA PRO VÁS
Vážení zákazníci, od 19. června 2020 jsme nastavili automatický věrnostní systém pro všechny zaregistrované. Každý zákazník má ve svém účtu nastaven... číst celé
08.06.2020
Zdravíme vás přátelé
Náš web se stále více rozvíjí a každý den přibývá spoustu nového zboží, můžete se u nás registrovat a dát si náš obchod do sledování, ať vám nic neuni... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Magnetit

Magnetit (magnetovec) je spolu s hematitem nejdůležitější rudou železa. Jedná se o krychlový nerost tvořící zrnité a celistvé agregáty či vytroušená zrna.

Nepříliš hojné jsou jeho dobře omezené krystaly tvaru osmistěnu. Chemický vzorec je Fe3O4 (oxid železnatí-železitý).

Typickými znaky magnetitu je tvar jeho krystalů a jejich magnetismus. Krystaly jsou oktaedrického typu, ocelově šedé až černé barvy, kovově lesklé a neprůsvitné.

Agregáty bývají hrubě až středně zrnité, mohou být neolitické nebo sferolitické. Barva je vždy černá s černým vrypem.

Lesk kovový a lom lasturnatý. Magnetit, oxid železa, patří společně se spinelem, chromitem a dalšími minerály do řady tzv. spinelů. Spolu s hematitem je nejdůležitější rudou železa. Je šedočerný až černý, polokovově až kovově lesklý, neštěpný, nerovného lomu.

Je silně magnetický, některé vzorky i permanentně. Tvoří zrnité a celistvé agregáty či vytroušená zrna.

Nepříliš hojné jsou jeho dobře omezené krystaly tvaru osmistěnu, vzácně tvaru dvanáctistěnu kosočtvercového, zcela výjimečně i tvaru krychle.